Inkscape

Program Inkscape je vektorový grafický editor, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť a nainštalovať zo stránky inkscape.org.

Čo je vektorová grafika? Stručne povedané, je to taký spôsob kreslenia obrázkov, že nie sú "kockaté", keď ich neskôr zväčšíte. Vektorový obrázok sa totiž neskladá z malých štvorčekov, ale z geometrických útvarov, ktoré sa vykreslia ako hladké čiary pri ľubovoľnom zväčšení. Vektorová grafika sa ukladá vo formáte SVG. Hotový obrázok môžete neskôr exportovať (v ľubovoľnej veľkosti) do rastrového formátu PNG, ktorý poznajú aj rastrové (čiže nie vektorové) grafické editory.

Vektorová grafika sa hodí na kreslenie komixov, technických obrázkov, clipartov (malých obrázkov určených na vkladanie do textových dokumentov) atď. Nehodí sa na úpravu fotografií. Pri dostatočnom úsilí sa dajú vytvoriť aj realisticky vyzerajúce obrázky, ale sila vektorovej grafiky je v jednoduchom kreslení. Pozrite si galériu obrázkov vytvorených v programe Inkscape.

Program Inkscape je preložený aj do slovenčiny a keď si zvyknete na princípy vektorovej grafiky, naučíte sa v ňom kresliť veľmi rýchlo. Na tejto stránke nájdete niekoľko jednoduchých návodov. (Kresleniu v programe Inkscape sa venuje aj prvá polovica Aninovej učebnice počítačovej grafiky.)

viliam@bur.sk