Už to konečne vzdaj

Preklad anglického článku "Just Lose Hope Already". Autor: Eliezer Yudkowsky

Casey Serin, 24-ročný programátor webových stránok s nulovými skúsenosťami v obchode s nehnuteľnosťami dlží bankám 2,2 milióna dolárov po tom, čo klamal na žiadostiach o hypotéku, aby si mohol naraz kúpiť 8 rôznych domov v rôznych štátoch. Časť peňazí, ktoré získal ako hypotéku, vybral v hotovosti (žiadal o väčšie sumy než domy naozaj stáli) a minul ich na svoje životné náklady a semináre o obchodovaní s nehnuteľnosťami. Zdá sa, že očakával rast cien na trhu.

To ešte nie je tá smutná časť. Smutná časť je, že to ešte stále nevzdal. Casey Serin porážku nepripúšťa. Odmieta vyhlásiť bankrot, alebo si nájsť prácu; stále si myslí, že dokáže v obchode s nehnuteľnosťami preraziť. Naďalej míňa peniaze na semináre. Pokúsil sa získať hypotéku na deviaty dom. Ako vidíte, nebol to neúspech, bola to iba príležitosť niečo sa naučiť. [Poznámka prekladateľa: Medzičasom už definitívne skrachoval a prišiel aj o webovú stránku.]

Toto sa stáva, keď sa odmietnete vzdať.

Zatiaľ čo toho správanie môže vyzerať ako obyčajná hlúposť, pripomína mi to dvoch ekonómov, nositeľov Nobelovej ceny...

...menovite Mertona a Scholesa z firmy Long-Term Capital Management.

Počas prvých troch rokov svojej existencie mohlo LTCM prehadzovať zisky lopatou, v roku 1998 sa však neefektivity, z ktorých LTCM ťažilo, začali strácať – viacerí ľudia poznali daný trik, preto prestal fungovať.

LTCM sa odmietlo vzdať. Navyknutí na ročné výnosy 40%, požičiavali si na väčšie a väčšie páky, aby vyžmýkali drobnejšie a drobnejšie rozdiely. Keď začalo ísť pre LTCM všetko dole kopcom, mali kapitál 4,72 miliardy dolárov, páku 124,5 miliardy dolárov, a derivátové pozície za 1,25 bilióna.

Každé povolanie má iný spôsob, ako byť chytrý – treba sa naučiť iné zručnosti a riadiť sa inými pravidlami. Mohli by ste si preto myslieť, že štúdium „rozumnosti“ ako všeobecnej disciplíny nebude príliš prispievať k úspechu v skutočnom živote. Mne sa však aj tak zdá, že ako nebyť hlúpy, v tom majú viaceré povolania veľa spoločného. Ak sa pustíte do vyučovania ako nenechať malé chyby prerásť do veľkých, je to takmer to isté umenie, či už v hedžových fondoch alebo v láske, a jedna dôležitá vec je: Buď pripravený pripustiť, že si prehral.


Z diskusie pod pôvodným článkom:

Robin Hanson:
To mi pripomína mnohé príbehy, ktorých vyslovené morálne ponaučenie je "nikdy sa nevzdávaj". Hrdina sa snaží aj po tom, čo mu každý povedal, aby to vzdal, a nakoniec zvíťazí, a obecenstvo vychádza z kina ubezpečené o hodnote nádeje. Ale v skutočnom živote je hrozné učiť ľudí takéto veci.

Atmosper:
V bežnej štruktúre príbehu, aj keď sa hrdina nikdy nevzdá, pri druhom dejovom zvrate zhruba v 3/4 príbehu po zlyhaní ZMENÍ STRATÉGIU a uspeje. Nie je chybou príbehu, ak obecenstvo nepochopí túto pointu.

viliam@bur.sk