Nová vylepšená lotéria

Preklad anglického článku "New Improved Lottery". Autor: Eliezer Yudkowsky

Ľudia stále naznačujú, že lotéria nie je plytvanie nádejou, ale služba, ktorá umožňuje nákup fantázie - „denné snívanie o staní sa milionárom, omnoho lacnejšie než denné snívanie o hollywoodskych filmových hviezdach“. Jeden diskutér napísal: „Je veľký rozdiel medzi nulovou šancou zbohatnúť, a epsilonovou. Kúpe žrebu umožňuje tvojmu snu o bohatstve preklenúť túto medzeru.“

V skutočnosti, jednou z poínt, ktoré som sa pokúšal urobiť, je že medzi nulovou šancou na zbohatnutie a epsilonovou šancou, rozdiel je rádovo epsilon. Ak o tom pochybujete, nech sa epsilon rovná 1/10^(10^100).

A vôbec: Ak chceme predstierať, že lotéria predáva epsilonovú nádej, mali by sme vymyslieť Novú Vylepšenú Lotériu. Nová Vylepšená Lotéria vypláca výhry priemerne raz za päť rokov, v náhodnom čase – určenom povedzme rozpadom nie veľmi rádioaktívneho prvku. Jedenkrát si kúpite žreb, za jediný dolár, a dostanete nielen pár dní epsilonovej šance zbohatnúť, ale niekoľko rokov epsilonu. A nielen to; vaše bohatstvo môže prísť v ľubovoľnom okamihu! V hociktorú minútu môže zazvoniť telefón a oznámiť vám, že vy, áno, vy si sa stal milionárom!

Pomyslite, o čo lepšie by bolo toto oproti bežnému žrebovaniu lotérie, ktoré sa robí iba v určenú dobu, niekoľkokrát za týždeň. Povedzme, že príde šéf a chce, aby ste prerobili návrh, priniesli zásoby zo skladu, alebo niečo rovnako otravné. Namiesto pustenia sa do práce by ste sa mohli otočiť a zahľadieť na telefón, dúfajúc že príde ten hovor – pretože by existovala epsilonová šanca, že práve v tej chvíli práve vy, áno, vy získate hlavnú cenu! A keby sa to aj nestalo túto minútu, nie je dôvod byť sklamaný – môže sa to stať nasledujúcu minútu!

Pomyslite, koľko veľa nových fantázií by táto Nová Vylepšená Lotéria umožnila. Mohli by ste nakupovať v obchode, ukladať drahé tovary do svojho nákupného vozíka – ak váš mobil nezazvoní so správou o vyhranej lotérii, stále ešte môžete tieto tovary vyložiť, nie?

Možno by Nová Vylepšená Lotéria mohla ukazovať aj ustavične kolísajúcu pravdepodobnostnú distribúciu možnosti výhry, a možnosti vyžrebovanie konkrétnych čísel, s celkovým očakávaním súhrnne sa rovnajúcim spomínanému Poissonovmu rozdeleniu. Pomyslite, aké zábavné by bolo toto! Ty brďo, práve túto minútu je šanca vyhrať desaťkrát vyššia než zvyčajne! A pozri, číslo 42, ktoré som si vybral ako šťastné číslo, má takmer dvojnásobok bežnej šance vyhrať! Mohli by ste to občanom vysielať na displeje mobilov, aby stačilo otvoriť telefón a uvidieť šancu na víťazstvo. Pomyslite, aké vzrušujúce by bolo toto! Omnoho vzrušujúcejšie než plánovanie s vkladnou knižkou! Omnoho vzrušujúcejšie než písanie domácej úlohy! Tento nový sen by bol o toľko sladší, že by nekonkuroval iba nádeji dostať sa na vysokú školu technického smeru, ale dokonca aj nádeji na skorý návrat domov z práce. Ľudia by mohli jednoducho zostať prilepení k obrazovke po celý deň, nepotrebovali by predsa snívať o ničom inom!

Veď hej, poskytovať ľuďom lákavé sny, ktoré sa v skutočnosti nesplnia, je iste hodnotná služba, máte pravdu. Ľudia sú za ňu ochotní platiť, no tak musí byť hodnotná. Alternatíva by znela, že zákazníci sa mýlia, a ako všetci vieme, to je nemožné.

A napriek tomu dnešné vlády so svojím hnusným monopolom na lotérie neponúkajú túto jednoduchú a očividnú službu. Prečo? Pretože chcú z ľudí vyžmýkať čo najviac. Chcú, aby míňali peniaze každý týždeň. Chcú, aby míňali stovky dolárov za vzrušenie z viery, že ich šanca vyhrať je stokrát väčšia, namiesto možnosti pozerať na obrazovku mobilu a čakať, kedy pravdepodobnosť narastie. Ak teda veríte, že lotéria je služba, je to očividne nenormálne predražená služba – za ktorú platia najchudobnejší členovia našej spoločnosti – a vašou posvätnou občianskou povinnosťou žiadať si namiesto toho Novú Vylepšenú Lotériu.


Z diskusie pod pôvodným článkom:

me:
Robíš si srandu, ale niekde niekto práve číta tento článok a realizuje tvoj nápad...

viliam@bur.sk