Čudnejšie než história

Preklad anglického článku "Stranger Than History". Autor: Eliezer Yudkowsky

Predstavte si, že by som vám povedal, že viem naisto, že nasledujúce tvrdenia sú pravdivé:

  • Keď sa natriete istým presne určeným odtieňom farby medzi modrou a zelenou, otočí sa sila gravitácie a budete padať smerom nahor.
  • V budúcnosti bude obloha zaplnená miliardami vznášajúcich sa čiernych gúľ. Každá guľa bude väčšia než všetky vzducholode, ktoré kedy existovali, dokopy. Keď guli ponúknete peniaze, spustí sa z oblohy prostitút na bungee lane.
  • Vaše vnúčatá si budú myslieť, že by bola nielen hlúposť, ale zlo, zatvárať zlodejov za mreže namiesto toho, aby dostali po zadku.

Pomysleli by ste si, že mi šibe, však?

Teraz si predstavte, že ste v roku 1901 a máte si vybrať, či budete viac veriť horeuvedeným alebo nasledujúcim tvrdeniam:

  • Existuje absolútna hranica rýchlosti akou sa dva predmety môžu voči sebe pohybovať, a je to presne 670616629,2 míle za hodinu. Ak vyskočíte na vlak, ktorý ide takmer takto rýchlo a vystrelíte z okna, základné jednotky dĺžky sa zmenia, takže vám sa bude zdať, že guľka letí rýchlo pred vami, ale iní ľudia uvidia niečo iné. Aha, čas okolo vás sa tiež zmení.
  • V budúcnosti bude existovať superprepojená globálna sieť miliónov sčítacích zariadení, každé z nich bude silnejšie než všetky sčítacie stroje pred rokom 1901 dohromady. Jedným z hlavných využití tejto siete bude prenos pohyblivých obrázkov lesbického sexu, predstierajúc, že sa skladajú z čísel.
  • Vaše vnúčatá si budú myslieť, že by bola nielen hlúposť, ale zlo, povedať, že niekto nemôže byť prezidentom Spojených Štátov, pretože je čierny.

Inšpirované Robinovým komentárom: „Zaujímalo by ma, či by niekto vedel dostatočne podrobne opísať fiktívny príbeh o alternatívnej skutočnosti, ktorú by naši predkovia nedokázali odlíšiť od tej skutočnej, aby sa ozrejmilo, aká prekvapujúca sa ukázala skutočnosť.“


Z diskusie pod pôvodným článkom:

Joseph Hertzlinger:
Možno by stálo za to vymenovať tvrdenia o súčasnej spoločnosti, ktoré by pripadali neuveriteľné mne samému v minulosti. Napríklad:

1. Že nikto nebude na mesiaci po roku 1972.

2. Že Sovietsky Zväz nebude existovať a že nebude žiadna jadrová vojna. (Jedno alebo druhé by bolo uveriteľné, ale nie obe dokopy.)

3. Že budeme stále používať fosílne palivá vo veľkom rozsahu.

4. Ronald Reagan ako prezident.

5. Že bude existovať veľká komunikačná sieť, ktorú nebude riadiť jedna organizácia.

6. Že bude existovať vysoko kvalitný počítačový operačný systém založený na slobodnom softvéri.

Anders Sandberg:
Dostávam nevyžiadanú elektronickú poštu ponúkajúcu geneticky modifikované potkany podľa môjho zadania.

Myslím, že je to indíciou, že žijeme v sci-fi románe. Vďaka spamu je najsilnejší superpočítačový cluster na svete ovládaný zločincami: Asi je to od Vernona Vinga. Aj keď zase spam o nákupe kanadskej ocele vo veľkých množstvách (ak si kúpim viac ako 150 ton, dostanem zliatinu navyše) môže naznačovať, že je to román Ayn Rand.

Celá táto téma vyzerá prepojená s otázkou, nakoľko je budúcnosť predvídateľná. Keď nás prekvapujú pomerne veľké trendy, problémom možno nie je nedostatok informácií, ani chaotická podstata sveta, ale že jednoducho nevieme ignorovať historický zmätok. Spam je zrejmým a logickým dôsledkom e-mailového systému založeného na e-mailoch zadarmo a určitom percente potenciálnych zákazníkov, ktorí od vás kúpia hocičo. Malo by to byť predvídateľné začiatkom 90. rokov, keď sa šírila neakademická sieť. V tých časoch by však predpovedanie ekonomiky e-mailu vyzeralo ako zbytočnosť, preto sa ignorovali v prospech menežovania novinových skupín.

Možno je čudnosť budúcnosti iba vedľajším účinkom obmedzenej pozornosti a nie obmedzenej inteligencie alebo schopnosti predpovedať. Čudnosť minulosti je podobne spôsobená obmedzenou pozornosťou k historickým faktom (čo je rozumná nevedomosť, kto by sa snažil pochopiť viktoriánsky morálny systém?), vďaka čomu nám skutočné historické udalosti pripadajú divné (arcivojvoda Franz Ferdinand trval na tom, aby ho do šiat zašívali, aby na nich nemal zhyby, čo prispelo k jeho smrti a podnietilo prvú svetovú vojnu).

CarlShulman:
Čudnejšie než druhá svetová vojna?

Začnime zápornými postavami. Batalióny stormtrooperov oblečených v čiernom; áno. Tajná polícia; áno. Odhodlanie brutálne zabiť každého, kto nevyzerá ako oni; áno. Vodca má malé záporácke fúziky a sklon rozzúriť sa do nepríčetna, keď si nevie presadiť svoje; áno. A to všetko v krajine, ktorá bola normálna, dôveryhodná, dovolím si povedať, že občas až sympatická v predchádzajúcom období.

Ten nedostatok originality by mi ani tak nechýbal, keby to nebolo celé tak prvoplánové. Zrejme máme veriť tomu, že uprostred vojny Nemci napadli svojich spojencov Rusov, čím začali nevyhrateľný konflikt na dvoch frontoch, len aby nám ukázali, akí sú zákerní a nedôveryhodní. A potom presmerovali všetky svoje prostriedky na vytvorenie ešte väčších a desivejších táborov smrti, aj keď boli uprostred obrovskej vojny? Skutoční ľudia jednoducho nie sú takíto zlí. A to ešte nepočítam tú časť, v ktorej, keď sa to hodí do scenára, okamžite zabudnú na všetky svoje rasistické nezmysly a stanú sa najlepšími kamošmi s jednoznačne neárijskými Japoncami.

viliam@bur.sk