Preklady stránky LessWrong.com

Originál: "9/26 is Petrov Day"

Autor: Eliezer Yudkowsky

26. 9. je Petrovov deň

Dnes je 26. september, Petrovov deň, oslavovaný na počesť skutku Stanislava Jevgrafoviča Petrova dňa 26. septembra 1983. Kdekoľvek ste, čokoľvek robíte, venujte minútu tomu, aby ste nezničili celý svet.

Tento príbeh začína 1. septembra 1983, kedy sovietske stíhačky zostrelili civilné lietadlo Korean Air Lines po tom, čo lietadlo vstúpilo do sovietskeho vzdušného priestoru a z dôvodov doteraz neznámych neodpovedalo na rádiovú výzvu. Zomrelo 269 cestujúcich a posádka, vrátane amerického kongresmana Lawrenca McDonalda. Ronald Reagan to označil za „barbarstvo“, „neľudskú brutalitu“ a „zločin proti ľudskosti, na ktorý nesmieme nikdy zabudnúť“. Podotýkam, že už vtedy boli vzťahy medzi USA a ZSSR veľmi, veľmi biedne. Andropov, chorľavý sovietsky vodca, bol napoly presvedčený, že USA plánuje prvý úder. KGB poslala bleskovú správu svojim operatívcom, aby sa pripravili na možnú jadrovú vojnu.

Dňa 26. septembra 1983 mal službu podplukovník Stanislav Jevgrafovič Petrov, keď varovný systém ohlásil americký jadrový útok. Petrov zachoval pokoj a predpokladal chybu v počítači.

Potom systém ohlásil ďalší americký jadrový útok.

A ďalší, a ďalší, a ďalší.

Čo sa v skutočnosti stalo, ako vyšetrovatelia neskôr zistili, bol odraz slnečného svetla z oblakov vo vyšších vrstvách atmosféry, ktorý sa prekrýval so satelitným pohľadom na americkú raketovú základňu.

Na veliteľskom stanovisku pípali signály, blikali svetlá, a dôstojníci vrieskali na ľudí, aby zachovali pokoj. Podľa niektorých opisov, ktoré som čítal, na automatizovanom počítačovom systéme bola veľká blikajúca obrazovka, ktorá hovorila, jednoducho „ŠTART“ (po rusky). Keď sa neskôr vyšetrovatelia pýtali Petrova, prečo všetko nezapísal do denníka, Petrov odpovedal: „Pretože som mal telefón v jednej ruke, interkom v druhej, a tretiu ruku nemám.“

Pravidlá Sovietskeho Zväzu vyžadovali odpálenie striel v momente poplachu. Pozemný radar Sovietskeho Zväzu nedokázal zachytiť strely za horizontom, a čakanie na pozitívnu identifikáciu obmedzovalo dobu reakcie na minúty. Petrovova správa by bola odovzdaná jeho vojenským nadriadeným, ktorí by sa rozhodli, či začať jadrovú vojnu.

Petrov sa rozhodol, že vo všeobecnosti dáva prednosť nezničeniu sveta. Poslal správu s vyjadrením, že zaznamenané štarty sú falošný poplach, založenú čisto na jeho osobnom presvedčení, že USA by pravdepodobne nezačali útok vyslaním iba piatich striel.

Petrovovi najprv blahoželali, potom ho dôkladne vypočúvali, potom ho napomenuli za nedodržanie postupu. S podlomeným zdravím o pár mesiacov neskôr odstúpil z vojenskej služby. Podľa Wikipédie trávi svoj dôchodok v relatívnej chudobe v meste Frjazino, s dôchodkom 200 dolárov mesačne. V roku 2004 Association of World Citizens dala Petrovi ocenenie a 1000 dolárov. Pripravuje sa aj film plánovaný na uverejnenie v roku 2008 s názvom Červené tlačidlo a muž, ktorý zachránil svet.

Možno jedného dňa budú mená ľudí, ktorí sa rozhodnú nezačať jadrovú vojnu, rovnako známe ako meno Britney Spears. Tešiac sa na takú dobu, keď ľudstvo o trochu zmúdrie, oslavujme zatiaľ Petrovov deň.


Z diskusie pod pôvodným článkom:

Aaron3:
“Poslal správu s vyjadrením, že zaznamenané štarty sú falošný poplach, založenú čisto na jeho osobnom presvedčení, že USA by pravdepodobne nezačali útok vyslaním iba piatich striel.“

Podľa článku na Wikipédii, Petrov uviedol, že mal ďalšie dôvody veriť, že to bol falošný poplach: nedostatok potvrdzujúcich indícií z pozemných satelitov a skutočnosť, že technológia na detekciu bola nová a nezrelá.

viliam@bur.sk