Leto v USA (3)

1 - 2 - 3 - 4 - 5

Utorok, 17. 7. 2012

Zoznamujeme sa s ďalšími obyvateľmi Outpostu. Ráno ideme spolu na bagetu, a potom do sídla Centra aplikovanej racionality (CFAR). Dúfal som, že sa dozviem nejaké zaujímavé veci, na ktorých CFAR pracuje, lenže... ich aktuálnym programom je práve príprava minitábora. Jednotliví prednášajúci testujú svoje lekcie na dobrovoľníkoch. Dve prednášky si takto vypočujeme v predpremiére, ale potom usúdime, že to nemá zmysel.

Keďže naše snahy byť užitoční vychádzajú nazmar, ideme si obzrieť mesto. Prejdeme sa okolo univerzity v Berkeley, potom nájdeme veľký obchod, v ktorom majú kadečo. (Zo zvedavosti si kúpim fľašu saké, ale jej vypitie odkladám tak dlho, až ju nakoniec nenačatú zabudnem v minitábore.) Barbara má skúsenosti s americkým chlebom, a hľadá taký, ktorý neobsahuje veľa cukru. Američania sú schopní osladiť čokoľvek. Našťastie v dostatočne veľkom obchode nájdete aj taký exotický tovar ako chlieb bez cukru, pokiaľ viete, čo si máte všímať.

Súčasťou tohto veľkého obchodu je aj kútik, v ktorom si zákazníci môžu posedieť a najesť sa. Tam sa s nami stretne Luke Muehlhauser, riaditeľ Inštitútu singularity (SI). Rozprávame sa o všeličom. Luke má prehľad o histórii Rakúsko-Uhorska, tak ho informujeme o aktuálnom dianí v našom kúte sveta. Pýta sa nás, nakoľko sú na Slovensku finančne a spoločensky oceňovaní vedci. Nuž... povedali sme pravdu. Zdá sa mi, že nám naznačuje, aby sme sa presťahovali do sanfranciského zálivu.

(SI je nezisková organizácia založená v roku 2000. Zaoberá sa možnými dôsledkami vytvorenia umelej inteligencie, ktorá bude inteligentnejšia ako človek; najmä takej, ktorá bude schopná sama seba ďalej zdokonaľovať. Viac sa o tejto téme dozviete na Lukovej stránke „Zoči-voči Singularite“. Od roku 2006 SI spoluorganizuje každoročnú konferenciu „Summit singularity“. Súčasťou uvažovania nad umelou inteligenciou bolo aj skúmanie, ako funguje ľudská inteligencia, či existujú pravidlá rozumného rozmýšľania, a ako sa tieto pravidlá možno naučiť. Táto téma je zaujímavá aj pre tých, ktorí sa nezaujímajú o umelú inteligenciu a programovanie; preto sa od SI v roku 2012 oddelila CFAR ako samostatná organizácia zameraná iba na tému ľudskej rozumnosti. Minitábor racionality patrí do oblasti CFAR, ale je výsledkom spolupráce oboch organizácií.)

Večer nás do Outpostu odvezie Cat. Je to osoba plná energie, stále hovorí „awesome!“ a hneď si získa Barbaru chválením jej oblečenia. Cat cestuje po celom svete a pomáha v rôznych organizáciách, zvyčajne za stravu a ubytovanie. Inak žije z úspor, ktoré získala ako učiteľka v Taiwane. Je na nej veľmi vidno, že je zo svojej práce nadšená.

Streda, 18. 7. 2012

Dnes máme chuť obzrieť si okolie Berkeley. Na rozdiel od San Francisca tu však žiadne výrazné turistické atrakcie nie sú. Berkeley je pokojné malé mesto plné rodinných domov; občas nejaký obchod, a v centre aj čosi navyše. Anna nám odporučí pozrieť si pobrežie. Tak sa prejdeme do susedného mestečka Albany. (Mimochodom, „Albany“ je veľmi obľúbený názov; v USA sa takto volá vyše 20 miest a dedín.) Cestou si kúpim pravý americký donut; presne taký, aké jedáva Homer Simpson. ;-)

Prestaňte kradnúť naše veci! Bazár

Na pobreží Albany vybieha do mora poloostrov. Na ľavej strane cesty je parkovisko, kde kempujú nejakí ľudia, a niektorí z nich sa čľapkajú v studenej vode. Napravo je plot, za ktorým sa vo vode čľapká vodné vtáctvo. Cestu lemujú kamene a rozbité betónové kvádre, po ktorých pobiehajú veveričky. Neskôr natrafíme na farebné mozaiky a podivné sochy z drôtov a iného odpadu. Na vzdialenejšom konci poloostrova je bezdomovecká kolónia, takže zaradíme spiatočku. Asi to nie je tá časť pobrežia, na ktorú sme mali ísť, ale už sme dosť unavení, tak sa vraciame do Berkeley.

Vtáky na pobreží v Albany Veverička

Mozaika Socha z drôtu Mozaika

Cestou späť sa nám konečne podarí nájsť bankomat, ktorý akceptuje Barbarinu platobnú kartu. Hurá! Všetky veľké výdavky sme zaplatili vopred cez internet, aj sme si vzali dostatočné vreckové, ale predsa sme rátali s tým, že keby dačo, stále máme Visa kartu ako zálohu. Neembosované Visa karty však fungujú iba v niektorých amerických obchodoch, a my sme doteraz mali smolu, že nefungovali v žiadnom, kde sme to skúšali. Polohu bankomatu si výrazne zaznačujeme do mapy.

Liči Ličiovník

Karfiolovník Karfiolovník zblízka

Podvečer sa opäť zastavíme v CFAR, a potom vo veľkom obchode dopĺňame zásoby potravín. Nakupoval som bez konzultácie s Barbarou, a to sa ukázalo ako veľká chyba. Čo som chcel kúpiť: ryba v majonéze. Čo bolo napísané na obale: ryba v majonéze. Čo bolo skutočne vnútri: cukor + ryba + cukor + majonéza + cukor. Barbara iba pokrčila plecami a povedala: samozrejme.

V ten večer Nisan organizoval stretnutie fanúšikov stránky LessWrong v Berkeley, tak sme sa uňho zastavili. Testovala sa tam nejaká webová stránka, na ktorej možno zadávať rôzne filozofické tvrdenia a argumenty, a používatelia hodnotia ich správnosť. Na základe týchto hodnotení potom počítač nájde najpresvedčivejšiu reťaz argumentov pre dané tvrdenie. (Napríklad ak používatelia označia ako správne argumenty: „A je pravda“, „ak A, tak B“ a „ak B, tak C“; počítač môže nájsť a vypísať túto reťaz argumentov, ak sa ho opýtate na C. Podobne môže vypísať aj najpresvedčivejšiu reťaz argumentov proti C.) Chvíľku sme klikali, potom sme boli príliš unavení, tak sme sa vrátili do Outpostu.

Štvrtok, 19. 7. 2012

Ráno začalo filozofickou diskusiou, či aj rastliny majú pocity, a ako môžeme zistiť či áno alebo nie. Potom sme si uvedomili, že máme poslednú šancu ísť si pozrieť San Francisco a všetko, čo sme za prvé dva dni nestihli.

Na rozdiel od prvých dní, keď sme si jednoducho určili smer cesty a všetko, na čo sme po ceste natrafili, bola veľká novinka, dnes máme v úmysle pozrieť si pár zaujímavých vecí, ktoré sa nachádzajú na rôznych kútoch mesta. Využijeme teda hromadnú dopravu. Na zastávkach sa uvádza, ktorý autobus tam stojí, a odkedy dokedy premáva; nepíšu sa tam však intervaly. Polhodinu teda čakáme na autobus číslo 71, potom to vzdáme a ideme na autobus číslo 5. Ten zase stojí na každom rohu. Keď sa nakoniec dostaneme na pobrežie, máme pocit, že pešo by sme tam už dávno boli a aspoň by sme po ceste niečo zaujímavé videli. Zároveň vidíme, že dnešný plán cesty bude treba výrazne zoškrtať.

Vták na pláži Veterný mlyn

Pozrieme si záhrady a veterné mlyny na západnom konci Golden Gate Parku; prejdeme sa po pieskovej pláži. Potom chceme ísť ešte raz na Golden Gate Bridge, ale medzi týmito dvoma miestami neexistuje rozumné autobusové spojenie; ani nechceme riskovať dlhšiu verziu predchádzajúceho zážitku. Preto pokračujeme peši pozdĺž západného pobrežia. Nakoniec sa ukáže, že severozápadné pobrežie je veľmi pekné. Kľukatá cesta s výhľadom na more, lemovaná rôznymi stromami a kvetmi. Je to však dlhá cesta, a keď sa konečne dostaneme k mostu, slnko zapadá.

Severozápadné pobrežie Výhľad z mosta

Spolu pred mostom Viliam na moste Barbara na moste

Cestou späť sa ešte prejdeme cez japonskú štvrť, ale nič výrazné tam nenájdeme; azda len o čosi väčšiu hustotu suši barov než v iných častiach San Francisca.

Piatok, 20. 7. 2012

Stretávame sa s Alicorn a ideme spolu na obed. Alicorn napísala dva romány, „Luminosity“ a „Radiance“, ako fanúšikovské prerozprávanie upírskej série románov „Súmrak“. Na rozdiel od bežných fanúšikovských príbehov, tieto romány nie sú doplnkom, ale úplným prerozprávaním pôvodného diela. Inými slovami, aby ste si ich naplno vychutnali, originál vôbec nepotrebujete čítať. Toto je lepšie než originál! Na rozdiel od originálu, hlavná hrdinka Bella nemá v hlave seno, ale uvažuje inteligentne a strategicky. Namiesto nekonečného vzdychania o Edwardových krásnych očkách, Edwardových krásnych uškách, Edwardovom krásnom nošteku atď. tu máme zložitejšiu zápletku, viac zaujímavých postáv, a intenzívnejší konflikt medzi upírmi. Samozrejme, aj záporné postavy sú v porovnaní s originálom omnoho inteligentnejšie a reagujú na udalosti rýchlejšie (inak by to pre novú Bellu bola iba prechádzka ružovou záhradou), takže hrdinovia dostanú poriadne zabrať. Rozhodne odporúčam! Okrem toho Alicorn píše aj ďalšie veci, ale tie som zatiaľ nečítal.

Alicorn

Popoludní sa Barbara nechá ostrihať a potom sa v sídle CFAR postupne zoznamujeme s ďalšími prichádzajúcimi účastníkmi minitábora. Večer nás odtiaľ odvezú na miesto konania: Westmister Retreat.

pokračovanie...

viliam@bur.sk